دسته بندی ها

کیهان شناسی

از دورادور نگاه کنید!

منظومه‌ی خورشیدی ما از چه چیز درست شده است؟ کِی و چگونه متولد شد؟

ابعاد آن چقدر است؟ چرا مانند یک دیسک تخت است؟

این منظومه خود، عضوی از یک مجموعه‌ی بزرگتر به نام کهکشان راه شیری می‌باشد. در خارج از این کهکشان آیا کهکشان های دیگری نیز وجود دارد؟

این پرسش‌های جذاب دغدغه‌ی ما در نجوم است. حال اگر در مقیاس خیلی بزرگ کنجکاو شوید، به شما تبریک میگم، وارد علم کیهان‌شناسی شده‌اید.

 کیهان از چی درست شده؟ کِی و چگونه به وجود آمد؟

کیهان ما چقدر بزرگ است؟ آیا به جز این کیهان، جهان‌های دیگری وجود دارد؟

در کیهان‌شناسی ما به مطالعه‌ی جهان در مقیاس بزرگ می‌پردازیم. واژه‌ی لاتین کیهان، Cosmos است که از ریشه‌ای یونانی به معنای نظم و هماهنگی گرفته شده است. جالب است بدانید واژ‌ه‌ی Chaos به معنای هرج ومرج نیز ریشه‌ای یونانی دارد. در یونان باستان بین علماء اختلاف نظر بود که آیا جهان بر پایه نظم و قاعده است یا برعکس؟! که نظم‌گرایان پیروز شدند و کیهان قانونمند در نظرگرفته شد. پس این شاخه بر پایه‌ی قوانینی علمی استوار است. خوشبختانه بر خلاف سایر شاخه‌های فیزیک، دیدگاه‌های مختلفی در توصیف آن وجود دارد که جذابیت این علم را دو چندان می‌کند. از موضوعات جذاب کیهان شناسی، سیاه‌چاله‌ها، سفر در زمان، انفجار بزرگ و تورم می‌باشد.

 ممکن است بپرسید مطالعه‌ی کیهان، جهان‌های موازی‌، امکان سفر در زمان جدا از کنجکاوی و پیشرفت نظریه‌سازی علمی چه فواید دیگری دارد؟ همان‌طور که بر عملی بودن علم در بخش اهمیت وبسایت تاکید شد، آیا این علم نیز میتواند وارد حوزه کاربردی شود؟

پاسخ را باید در کیهان شناسی رصدی جست. در این بخش ما به طراحی، ساخت، نحوه‌ی داده‌گیری از کیهان و تحلیل داده می‌پردازیم.حل چالش‌های پیش‌رو در این زمینه فن‌آوری ما را چند سطح بالاتر می‌برد.

 


در ادامه پست های مختلف مربوط به کیهان شناسی در حوزه های زیر دسته بندی شده اند:

 


نسبیت عام


کیهان شناسی رصدی


هندسه توپولوژی


نرم افزار های مربوطه

‫2 نظر

  • امید گفت:

    فکر میکنم اینکه مطلب را به ساده ترین روش و با بیان خودتان، نه کپی برداری از متون منابع دیگر توضیح داده اید و درنهایت نرم افزارهای مربوطه را هم معرفی کرده اید خیلی حرفه ای و ارزشمنداست‌ .عالی بود. متشکرم

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *