دسته بندی ها

برنامه نویسی

   ابتدا به روح برنامه‌نویسی توجه کنید نه به این چند خط کد نوشته شده!

  📜 شاید فکر کنید علم برنامه‌نویسی از زمانی آغاز شد که رایانه‌ها گسترش پیدا کردند. اما باید به شما بگویم که قبل از رایانه‌ها هم در سیستم‌های کنترل مکانیکی و الکترونیکی قدیمی نیز یک کد برنامه ریزی شده بود. البته به زبان چرخ‌دنده‌ها، فنر، رله و … . که دقیقاً کار کامپیوتر را اعم از کنترل و محاسبه انجام می‌داد.

📄 بنابراین کد برنامه‌نویسی صرفاً چند خط لاتین در یک نرم‌افزار کامپیوتری نیست، بلکه یک الگوریتم است که روح برنامه‌نویسی می‌باشد که به شکل‌های مختلف پیاده‌سازی می‌شود. الگوریتم را در کتاب‌های آموزشی به صورت نمایش بلوکی نشان می‌دهند. اما بهتر است حتی قبل از پیاده‌سازی الگوریتم آنرا در ذهن خود تجسم کنید و بعد روی کاغذ به زبان خودتان بنویسید. برای تجسم در ذهن، یک مثال می‌زنم. با من همراه باشید.


📄  برای مثال یک چرخ نخ‌ریسی را در نظر بگیرید. کار این چرخ تبدیل پنبه به نخ است. در واقع الیاف پنبه به رشته‌های نازک و البته محکم نخ تبدیل می‌شود. این نخ در مرحله‌ بعد در پارچه و قالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ی مهم در ریسیدن نخ این است که ضخامت آن ثابت باقی بماند. حال سوال برنامه‌نویسی ما این است که الگوریتمی پیاده کنید که ضخامت نخ در طول آن ثابت بماند.

 📄  خب اگر ضخامت نخ ثابت نباشد چه می‌شود؟ یا ضخامت بیشتر یا کمتر می‌شود. بنابراین الگوریتم ما دو تا شرط دارد. هر چند لحظه {ضخامت} را نگاه کنیم اگر {ضخامت بیشتر شد} آنگاه {سرعت گردش چرخ بیشتر شود} و اگر {کمتر شد} آنگاه {سرعت گردش کمتر شود}.کل برنامه نویسی ما همین است که یک زمانی به زبان چرخ‌دنده‌ها در انقلاب صنعتی پیاده شد. یک زمانی هم با رله‌ها در شوروی سابق. و هم اکنون به زبان کد در پردازنده‌ها و رایانه‌ها.


📄 مثال تجسمی بالا یک مثال از تجربه‌ی شخصی من در یک کارخانه‌ ریسندگی بود. اما بدانید که برنامه‌نویسی در حوزه‌های گوناگونی ظاهر می‌شود. از طراحی این وب‌سایت بگیرید، که با کمک سرکار خانم فلاحت انجام دادم، تا کارهای صنعتی. اما در این وب‌سایت به جنبه‌ی کدنویسی پردازنده‌ها و PLC ها می‌پردازم.

📄 در آموزش برنامه‌نویسی این وب‌سایت، خودم را به یک زبان خاص محدود نمی‌کنم بلکه ابتدا رویکرد کلی برنامه را می‌گویم و بعد با توجه به کاربرد هر زبان آن را به زبان مورد نظر پیاده‌سازی می‌کنم. از طرفی در لابه‌لای این آموزش، گریزی به الکترونیک، مکانیک و … هم می‌زنم تا جنبه‌ی کاربردی آن هر چه بیشتر تکمیل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *