دسته بندی ها

اپتیک و لیزر

اللَّهُ نُورُ‌ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضِ (35 نور)

️🕯️ قرآن می‌گوید: «خداوند نور آسمان ها و زمین است.» منظور قرآن از نور چیست؟ برای جواب، به اهل فن تفسیر مراجعه می‌کنیم. علامه طباطبایی پاسخ می‌دهد: «نور ظاهرکننده چیزهاست خودش روشنایی ذاتی دارد اما آشکار شدن بقیه توسط نور انجام می‌شود»

👀 نزدیک صد در صد شناختی که ما از جهان داریم به واسطه‌ی نور است. از دیدن اجسام اطرافمان بگیرید تا دنیای ریزی که با میکروسکوپ و دنیای درشتی که با تلسکوپ تماشا می‌کنیم.

🔭 حال که شناختمان از جهان به خاطر نور است، علاقه‌مندیم تا ویژگی‌ها و رفتار آن را بهتر بشناسیم و البته به خاطر ویژگی‌های خوبش دستگاه‌های پرکاربرد نوری را طراحی کنیم. همه‌ی این خواسته‌ها در علم اپتیک و لیزر گنجانده شده است.

📐 اپتیک و لیزر علمی است برخاسته از فیزیک، اما دارای رفتاری مهندسی. چرا که یک مهندس در کار خود از هندسه استفاده می‌کند و پیشرفت علم اپتیک آن جا بود که حدود هفتصد سال پیش برای نخستین بار، کمال‌الدین فارسی اصول و روش‌های هندسی را وارد این علم و اپتیک هندسی را پایه‌گزاری کرد که بعدها در اروپا کار نوآورانه‌ی او باعث پیشرفت‌های بعدی شد. جالب است بدانید کمال‌الدین فارسی دنباله‌رو راه ابن هیثم، پدر فیزیک نور است.

🔦 علم اپتیک شاخه‎ های بسیار متنوعی دارد اما به طور خاص لیزر را به خاطر اهمیت بالای آن جدا ذکر می‌کنند. لیزر چیست؟ چرا اینقدر اهمیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال نیاز به دانستن خیلی چیز هاست. سوال جالبی که استاد عزیزم، آقای دکتر روح‌الامینی از ما می‎‎‌پرسید، این بود اگر فردی ناآشنا با فیزیک از شما می‌پرسید لیزر چیست؟، چه طوری جوابش میدادین تا درکش کند؟ در آن موقع من گفتم مردم پذیرفته‌اند که مواد از ذرات ریزی به نام اتم ساخته شده‌اند بنابراین به آن‌ها می‌گفتم نور هم از ذرات ریزی تشکیل شده. حال اگر شما یک نور قوی خواستین، کافی است این ذرات را کنار هم، فشرده و در یک جهت مشخص خارج کنین. این می‌شود یک لیزر! مثل شلنگ آب فشار قوی.

آیا شما نیز پیشنهادی برای توصیف ساده از لیزر برای دیگران دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *